StoryEditor

Recepta na suszę, glebę i życie biologiczne - wapno

Czy wiecie dlaczego nasze gleby mają tendencję do zakwaszania? Krótko mówiąc przyczyny są dwie: pochodzenie skały macierzystej z której wytworzyła się gleba oraz klimat w którym przeważa migracja wody i rozpuszczonych w niej składników w dół a nie w górę.
17.02.2020., 13:02h
To oczywiście wielkie uproszczenie. Do tego dochodzą jeszcze kwestie rodzaju stosowanych nawozów, naturalne zakwaszenie przez wydzieliny korzeni roślin, opady z siarką jakie miały miejsce jeszcze w latach 90-tych, rabunkowe monokultury, wieloletnie zaniechania w wapnowaniu itd.

O ile jesteśmy w stanie zmienić nasze podejście do gleby i zminimalizować degradacyjne zachowania, to nie zmienimy podstawowych właściwości – wspomnianych na początku skały macierzystej i wsiąkania wody. tak czy inaczej konieczne jest wapnowanie. Jednak ten, wydawać mogłoby się trywialny zabieg, tez może być sknocony! Jak zatem wapnować z uwzględnieniem gleby, przedplonu, jaka wybrać technikę, jaki rodzaj wapna.

Zainteresowani rolnicy maja okazję uczestniczyć w bezpłatnym szkoleniu pt. Wapnowanie – gleba i plony naturalnie lepsze. Szkolenie organizuje Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego. Odbędzie się ono w środę, 26 lutego 2020 r. w Karniowicach, ul. Osiedlowa 9. Ze względu na ograniczoną liczbą miejsc organizatorzy proszą o zgłoszenie swojego udział w spotkaniu poprzez formularz kontaktowy znajdujący się na www.czatkowice.pl lub w wyjątkowych przypadkach telefonicznie tel. 12 37 06 297.

Program szkolenia:
  • 9.30 otrawcie spotkania
  • 9.50 wnioski dla praktyki rolniczej z przeprowadzonych testów nowym rozsiewaczem do wapna pylistego na polach w Małopolsce – Łukasz Wasak, „UNIA” sp. z o.o.
  • 10.10 Wpływ wapnowania na życie i plonowanie roślin uprawnych - zalecenia dla praktyki rolniczej – prof. Witold Szczepaniak, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
  • 12.30 Dobierz wapno dla swojej gleby i skorzystaj z dotacji – Andrzej Gmiąt, Kierownik Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Brzesku
  • 12.50 Wapno z kopalni w Czatkowicach gwarancją dobrych plonów i satysfakcji rolników – Kamila Polak-Soska, Kopalnia Wapienia „Czatkowice”
  • 13.10 Od techniki do mikrobiologii gleby — moja droga do stabilnych plonów – Jarosław Kuźmiński, Poltor
  • 13.30 Rolnicy o współpracy z MODR i Kopalnią Wapienia „Czatkowice” – Grzegorz Świdergał i Eugeniusz Niemiec.


tcz
Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. listopad 2024 23:49