Soja, podobnie jak wiele gatunków uprawnych w Polsce, ma od kilku lat również ustalane tzw. Listy odmian zalecanych do uprawy w województwie (patrz: Soja. LOZ – źródło COBORU).To obok znajomości wczesności odmian, zaszczepienia nasion preparatem na bazie bakterii brodawkowych (różne szczepy i technologie), jedna z ważniejszych informacji dla rolników uprawiających tę roślinę bobowatą.
Zestawienie pokazuje, że soję można siać w całym kraju, a nie tylko na południe od autostrady A-2. Zainteresowanym polecam artykuł w „top agrar Polska” wydanie 3/2020 str. 142–143.
O potencjale i randze uprawy soi w Polsce niech świadczy m.in. fakt, że listy odmian soi zalecanych do uprawy w 2020 r. obejmują wszystkie województwa, co nie jest tak powszechną praktyką, nawet w grupie zbóż jarych. Najwięcej odmian rekomendowanych do uprawy jest w woj. kujawsko-pomorskim i opolskim (po 9) oraz w podkarpackim (8). Prym w tym krajowym zestawieniu wiedzie odmiana Abelina z grupy „średnio wczesne i średnio późne”, która zalecana jest dla 14 województw. Dwie kolejne odmiany to Sirelia (z katalogu unijnego CCA) rekomendowana w 9 województwach i GL Melanie – ...
Jesteś w strefie Premium
StoryEditor
Rekomendowane odmiany soi dla województw
Soja to ciepłolubny gatunek i w Polsce sieje się ją gdy temperatura gleby na głębokości 6–8 cm wynosi ok. 10°C. Przypada to zwykle na trzecią dekadę kwietnia lub pierwszą maja, zależnie od przebiegu pogody. Oferowane do siewu odmiany mają ponadto różną wczesność, którą należy dostosować do rejonu uprawy.