Wyniki krajowe PDO pszenicy ozimej nie uwzględniają regionalnej zmienności środowiskowej, która w naszym kraju jest wyraźna. Jej skutkiem są m.in. różne reakcje odmian na czynniki pogody, czy lokalną presję patogenów i szkodników, co różnicuje wysokość ich plonowania – dla większości rolników podstawowego kryterium wyboru odmiany do uprawy. Niewłaściwie dobrana ma też duży wpływ na koszty prowadzenia łanu.
Z tych względów COBORU oferuje od kilku już lat informacje bardziej dostosowane do lokalnych oczekiwań. Obejmują one tzw. Listy odmian zalecanych do uprawy na obszarze województw oraz zestawienia plonowania odmian w poszczególnych rejonach kraju. Rejony te zostały stworzone przez COBORU na potrzeby oceny odmian, obejmując obszar 2–3 województw. Nie uwzględniają one jednak szczegółowo układu krajowej zmienności geograficznej i fenologicznej.
Aby odmiana najlepiej spełniała oczekiwania rolnika i była dostosowanych do potencjału agrotechnicznego gospodarstwa warto skorzystać z „Listy odmian zalecanych do uprawy na obszarze województwa” (LOZ). Są one tworzone na szczeblu województw i corocznie aktualizowane. Po sezonie 2015/2016 w kilku województwach podjęło decyzję o nieumieszczeniu na listach odmian o najmniejszej zimotrwałości.
Artykuł zawiera też charakterystykę 13 nowych odmian pszenicy ozimej. Cały materiał o regionalizacji i rekomendacji odmian znajdziesz w wydaniu 8/2018 „top agrar Polska”, na str. 94–100. Przed sezonem siewnym polecam ten materiał szczególnej wnikliwej analizie.
[bie]
StoryEditor
Różny potencjał odmian w rejonach
Korzystniej jest uprawiać odmiany zalecane w konkretnych rejonach kraju. Można wówczas oczekiwać wyższych plonów, nawet przy mniejszych nakładach.