StoryEditor

Samonawadniająca się gleba

Naukowcy z University of Texas opracowali rozwiązanie, które daje glebie nowy, zaskakujący potencjał – możliwość pobieranie wody z powietrza i udostępniania jej korzeniom roślin.
16.12.2020., 11:12h
W ocenie pomysłodawców tego rozwiązania, samonawadniająca się gleba może rozszerzyć areał gruntów uprawnych na całym świecie. Innowacja pozwala także zmniejszyć zużycie wody w rolnictwie, coraz bardziej deficytowego środka produkcji w zmieniającym się klimacie, a zwłaszcza podczas suszy w okresie wegetacji.

Aqua sorbent
Opracowany przez amerykańskich inżynierów system wzbogacania gleby wodą atmosferyczną wykorzystuje superchłonne żele do wychwytywania wody z powietrza. Gromadzenie jej odbywa się podczas chłodniejszych i bardziej wilgotnych nocy. Aqua sorbent wprowadza się do gleby rzędowo specjalnym aplikatorem w trakcie siewu nasion. Gdy gleba na skutek intensywnego nasłonecznienia nadmiernie się ogrzeje i utraci zbyt dużo wilgoci, wprowadzone do niej żele uwalniają zaabsorbowaną z powietrza wodę, udostępniając ją roślinom. Część z niej odparowuje, poprawiając mikroklimat w łanie, ułatwiając dalszy rozwój uprawy. Pomysł jest też polecany na obszarach, na których trudno jest technicznie zbudować lub eksploatować klasyczne systemy nawadniające.

Jak twierdzą naukowcy z UT, dzięki wprowadzeniu do gleby sorbentu, każdy gram gleby może zgromadzić ok. 3–4 g wody, zatem od 0,1 do 1 kg gleby może zapewnić wystarczającą ilość wody na ok. 1 m2 pola.
[Źródło: Potatonews; oprac. bie]
Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. grudzień 2024 09:30