StoryEditor

Słonecznik cierpi od zgnilizny twardzikowej

Od kilkunastu dni trwają żniwa słonecznikowe. Niestety są one przerywane deszczami. Okazuje się jednak, że w tym roku największym zagrożeniem nie jest wcale szara pleśń. 
24.10.2023., 12:10h
Oczywiście nie można wykluczyć strat wywoływanych przez szara pleśń (st. konidialne Botrytis cinerea), zwłaszcza w tegorocznych warunkach. Sprawca choroby atakuje koszyczki dojrzewającego słonecznika, szczególnie odmian późniejszych, które dłużej były zielone. Objawy są łatwe do rozpoznania – gnicie miękkich części oraz pokrywanie ich szarym nalotem struktur grzyba.

Objawy szarej pleśni na koszyczku słonecznika, fot. Czubiński (Opolszczyzna)
W tym roku groźna jest jednak zgnilizna twardzikowa powodowana przez grzyb Sclerotinia sclerotiorum. Choroba niesie podwójne niebezpieczeństwo. Po pierwsze na skutek rozwoju grzyba w tkankach zabiera roślinie składniki na potrzeby wytworzenia grzybni i przetrwalników. Na pierwszym etapie grzyb zatruwa tkanki roślinne wydzielanym kwasem szczawiowym. Następnie rozwija w zniszczonej tkance swoje struktury. Jeśli do infekcji dochodzi wcześnie, to młody słonecznik więdnie i nie rozwija koszyczka. U nas jednak zwykle infekcja ma miejsce później.

Więdnięcie słonecznika wcześnie zaatakowanego przez zgniliznę twardzikową, fot. Czubiński (Francja)
W Polsce objawy zgnilizny twardzikowej występują najc...
Pozostało 86% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. styczeń 2025 02:15