StoryEditor

Słonecznik zagrożony nadmiarem wody – jak sobie z tym radzić?

W tym roku w Polsce rolnicy zasiali mniej słonecznika (ponad 54 tys. ha), niż w rekordowym roku 2022 (ponad 64 tys. ha). Mimo to w wielu rejonach Polski rośliny wyglądają bardzo dobrze i rokują wysoki plon. Zagraża im jednak nadmiar wody z ostatnich opadów.
05.09.2023., 10:09h
Główną przyczyną strat może być nie sama woda, ale wywołana wilgocią szara pleśń (na zdjęciu).

Szara pleśń na słoneczniku - wczesne objawy (fot. Tomasz Czubiński)
Drugi powód strat to rozmięknięta gleba i ryzyko wtórnego wylegania. Niemały problem stanowi w tym sezonie zgnilizna twardzikowa

Zgnilizna twardzikowa - objawy na koszyczkach (zamieranie) (fot. Tomasz Czubiński)

Zgnilizna twardzikowa - objawy na dolnym odcinku łodygi (fot. Tomasz Czubiński)
O ile na wyleganie korzeniowe z rozmoczonej gleby nie ma sposobu, to można zapobiegać chorobom grzybowym, a zatem zmniejszać straty przez nie powodowane. Niestety chorobom zapobiega się, a nie je likwiduje w chwili wystąpienia warunków wilgotnych. Zabiegi na zgniliznę twardzikową trzeba było wykonać pod koniec pakowania i w fazie kwitnienia. Szarej pleśni zapobiega się pod koniec kwitnienia i na początku dojrzewania. Natomiast częściową ochroną przed wyleganiem zapewnia odmiana i technologia siewu. O tym trzeba było pamiętać kilka miesięcy temu.
Teraz pozostaje nam jedynie czekanie na dobre warunki do dojrzewania i zbioru. Prognozy pokazują, że w wielu miejscach szykuje się taka pogoda. Oby się sprawdziły! Natomiast na przyszłość trzeba wiedzieć zawczasu jak zapobiegać i minimalizować ryzyko niepowodzenia. Prowadzą do tego dwie drogi:
Zapraszam do wysłuchania zaproszenia na Dzień Słonecznika organizatora i pasjonata słonecznika, rolnika z Pągowa, Dariusza Klusko. 



tcz
Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. listopad 2024 06:18