Potrzeby pokarmowe soi odnośnie do azotu w przeliczeniu na produkcję 1 t nasion i odpowiedniej ilości słomy są wysokie i wynoszą 65–80 kg/ha. Przy oczekiwanym plonie na poziomie 2,5–3 t/ha pobranie N wynosi wówczas 160–240 kg/ha. Po uwzględnieniu dostępnych mineralnych form składnika w glebie na średnim poziomie, wynoszącym ok. 60 kg/ha i przy uwzględnieniu, że udział azotu biologicznie związanego jest na poziomie 50%, należy roślinom dostarczyć 50–130 kg/ha N.
Rośliny soi pozyskują azot z trzech źródeł:
- z biologicznego wiązania N2 przez brodawki korzeniowe,
- z próchnicy,
- z nawozu mineralnego aplikowanego przedsiewnie lub pogłównie.
Możliwości roślin do pobierania azotu z dwóch pierwszych źródeł nie przekraczają 50%, zasadne jest więc stosowanie nawożenia mineralnego. Na lepszych glebach zarówno w uprawie płużnej, jak i bezorkowej największe plony osiągają uprawy przy dawkach 32 kg/ha N podanego przedsiewnie. Zalecany jest w tym zabiegu nawóz r.s.m. lub saletra amonowa. Podwojona dawka składnika (64 kg/ha N) powoduje natomiast znaczący spadek plonu. Wynika to z faktu, że zbyt duże nawożenie azotem może prowadzić do późnego nawiązania symbiozy bakterii brodawkowych z korzeniami roślin soi.
Soja potrzebuje także siarki, fosforu i potasu….
Pełny artykuł nt. nawożenia soi znajdziesz w nowym wydaniu 4/2019 „top agrar Polska”. Jeżeli chcesz zaprenumerować "top agrar Polska" kliknij tutaj.
[bie]