Zdaniem NIK działania MRiRW podejmowane od lat na rzecz rozwoju eko-rolnictwa i wprowadzania do sprzedaży jego produktów były niespójne i nieskuteczne.
- Przez ostatnie lata od 2014 do 2018 r. niemal o 25% zmniejszyła się powierzchnia upraw ekologicznych w Polsce, a liczba producentów eko-żywności spadła o ponad 19%. W tym samym czasie, aż 7 -krotnie i to bez analizy rynku zmieniano przepisy dotyczące takiej produkcji. By się rozwijać sektor ten potrzebuje istotnego wsparcia ze strony państwa. Tymczasem jak pokazała nasza kontrola działania podejmowane od lat podejmowane przez MRiRW były niespójne i nieskuteczne - powiedziała Ksenia Maćczak rzecznik prasowy Najwyższej Izby Kontroli.
Jako przykład takich nieskutecznych działań legislacyjnych podaje się decyzję MRiRW z 2015 r., podjętą na wniosek organizacji ekologicznych, o obniżeniu wymogów dotyczących plonów uzyskanych w ramach pakietów rolniczych, warzywnych, zielarskich i sadowniczych. Producenci zostali zobowiązani do przeznaczenia na sprzedaż czy do przetwórstwa już nie co najmniej 80% tego co wytworzą, a co najmniej 30% i to przy zachowaniu takich samych stawek dopłat. Organizacje eko...
Jesteś w strefie Premium
StoryEditor
Spadek liczby producentów żywności ekologicznej
Polskie rolnictwo ekologiczne w odwrocie. Spada powierzchnia upraw oraz liczba eko-rolników. W efekcie polscy przetwórcy coraz częściej są zmuszeni do importu surowców z zagranicy. Zdaniem Najwyższej Izby Kontroli Polska ma potencjał, by stać się znaczącym producentem żywności ekologicznej w Europie, ale nie stanie się tak bez istotnego wsparcia państwa, które na razie jest nieskuteczne.