StoryEditor

Stacje pogody wspierają prowadzenie upraw

W rolnictwie trafne przewidzenie pogody to jak wygrana w totka. Obecnie nie trzeba tego robić na podstawie ludowych przysłów czy przepowiedni. Pomocne są obserwacje satelitarne i automatyczne stacje pogodowe.
22.03.2021., 12:03h
Sprawdzająca się prognoza pogody pozwala na dobre zaplanowanie prac polowych i wykonanie ich z lepszym efektem dla gleby i roślin. Co z tego, że posiejemy ziarno, czy rozrzucimy nawozy, skoro na polu jest sucho, a gleba jest gorzej doprawiona? Aby nie dochodziło do takich sytuacji, dobrze jest wesprzeć decyzje o pracach polowych nowoczesną technologią, w czym wspierają dziś rolników satelity meteorologiczne, programy przewidujące prognozę pogody oraz stacje pogodowe.

Chcesz wiedzieć o sytuacji pogodowej i jej wpływie na Twojej uprawy? Zapisz sie na newsletter agrarpogoda.pl!



Stacja skrojona na wymiar
Obecnie na rynku istnieje wiele firm, oferujących profesjonalne stacje pogodowe na potrzeby upraw polowych, warzywniczych, czy sadów. Ich wyposażenie pozwala samoczynnie prowadzić i rejestrować zjawiska meteorologiczne, a współpracując z oprogramowaniem komputerowym, podejmować trafniejsze decyzje, dotyczące rozpoznania agrofagów zagrażających uprawie, czynnika stresowego środowiska, czy ustalić optymalny terminu zabiegu

Wiatr to ważny parametr
Anemometr to urządzenie określające kierunek i prędkość wiatru. Sygnały z czujników są doprowadzone do przetwornika zamontowanego w obudowie stacji, skąd przekazywane są do karty pamięci lub na pulpit komputera. Dla tych parametrów wystarczająca jest dokładność pomiarów rzędu 1° i 0,1 m/s. Zakres mierzalnej prędkości zwykle wynosi ok. 70 m/s, co pozwala określić siłę podmuchów ok. 250 km/godz. Pomiar niecałe 28 m/s oznacza, że wiatr wieje z prędkością ok. 100 km/godz. Podczas opryskiwania upraw nie może on natomiast przekraczać 4 m/s (14,4 km/godz.)

Chcesz wiedzieć o sytuacji pogodowej i jej wpływie na Twojej uprawy? Zapisz sie na newsletter agrarpogoda.pl!



Cały artykuł o profesjonalnych stacjach pogodowych, coraz bardziej potrzebnych w prawidłowym prowadzeniu upraw polowych, publikujemy w nowym wydaniu 4/2021 „top agrar Polska” na str. 128–131.
[bie]
Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
04. listopad 2024 06:52