StoryEditor

Susza nie przeszkodziła ziemniaczanej imprezie firmy Syngenta

Ziemniak to dzisiaj niemal rarytasowa uprawa polowa. Ci co pozostali wierni temu gatunkowi to bez wątpienia specjaliści wysokiej klasy. Głównie dla nich firma Syngenta organizuje coroczne imprezy ziemniaczane. Tegoroczne, które odbyło się 8 lipca w Kościerzynie k. Sieradza to IV tego typu spotkanie.
11.07.2018., 13:07h
Firma Syngenta ma do zaoferowania producentom ziemniaka niemal pełną paletę środków służących ochronie ziemniaka przed najgroźniejszymi patogenami, tj. zaraza, alternarioza czy nicienie oraz preparaty chwasto- i owadobójcze.

Spotkanie z rolnikami rozpoczęło się od wykładu dr hab. Katarzyny Rębarz – ekspertki firmy w zakresie ochrony fungicydowej upraw (na zdjęciu). Zwróciła uwagę, że błędem jest rozpoczynanie ochrony upraw ziemniaka przed zarazą, wykonując zabiegi środkami kontaktowymi i w pierwszej kolejności na alternariozę. Od kilku lat to zaraza pojawia się na polach coraz wcześniej i zastosować trzeba preparaty o działaniu układowym, np. Ridomil Gold które walczą z infekcją formy łodygowej choroby, porażającej uprawę poprzez zainfekowane sadzeniaki.

Jednym z nowszych środków firmy Syngenta, tylko przeciwko zarazie ziemniaka, jest środek Carial Flex. Jego s.cz. to mandipropamid i cymoksanil, o działaniu wgłębnym i kontaktowym, dzięki czemu jest zalecany do stosowania interwencyjnie i zapobiegawczo. Zalecany termin użycia środka to BBCH 31–91. Jego dodatkową zaletą, zdaniem ekspertki, jest szybkie wnikanie do rośliny, brak oznak odporności patogenu oraz wysoka skuteczność – potwierdzona w badaniach Euroblight.

Do zwalczania chwastów jednoliściennych, m.in. w ziemniaku, buraku cukrowym, cebuli, czy rzepaku Syngenta oferuje nowszy produkt – Zetrola 100 EC, którego s.cz. jest propachizafop – 100 g/l. Środek zalecany jest w pierwszej kolejności do jesiennego eliminowania chwastów, a wiosną do fazy wydłużania pędów. Termin stosowania BBCH 12–30, dawka 0,6–1,5 l/ha.

Obecne na spotkaniu firmy towarzyszące, np. hodowcy, zaprezentowali swoje nowości. Na przykład Bermina firmy Europlant. To średnio wczesna odmiana sałatkowa, typu konsumpcyjnego A, o żółtym miąższu i bardzo gładkiej skórce. Bulwy w trakcie przechowywania wykazują długi okres spoczynku kiełków.
Arsenal jest natomiast nowszą, średnio wczesną odmianą chipsową firmy Agrico Polska. Kolor miąższu ma jasnożółty, typ konsumpcyjny BC, zawartość skrobi ok. 18%. Pomorsko-Mazurska Hodowla Ziemniaka zarejestrowała w 2017 r. wczesną jadalną odmianę Stokrotka. Jej cechy charakterystyczne to biały kwiat, jasnożółty miąższ, kształtne bulwy i średnie wymagania glebowe. Należy do typu B–BC, zawartość skrobi ok. 14%.
Sunshine to nowa, wczesna odmiana jadalna z firmy Solana Polska. jej cechy rozpoznawcze to podłużny kształt bulw, płytkie oczka, gładka i żółta skórka, która szybko dojrzewa. typ kulinarny – B, nie ciemnieje po ugotowaniu. Wczesna odmiana Sunita z firmy HZPC to z kolei odmiana, która w konkursie kulinarnym zdobyła w 2017 r. III miejsce.
Nowością HZ Zamarte z 2018 r. jest średnio wczesna, jadalna odmiana Lawenda. Typ kulinarny B. Ma żółty miąższ i czerwoną skórkę. Kształt bulw okrągły do okrągło-owalnego. Z tego roku rejestracji pochodzą też średnio wczesne odmiany Irmina i Gardena. Pierwsza ma skórkę żółtą, druga – różową.

Elementem bioróżnorodności na prezentowanych kwaterach była uprawa ziemniaka w towarzystwie międzyplonów oferowanych m.in. przez firmę Granum FN. MP–2 to jedna z jej mieszanek poplonowych dedykowanych pod rośliny okopowe. W jej skład wchodzą: rzodkiee oleista (50%), gorczyca biała (35%), facelia błękitna (10%) i koniczyna aleksandryjska (5%). Zalecana norma wysiewu wynosi 25-30 kg/ha.

Galeria zdjęć z wydarzenia – kliknij tutaj.

[bie]
Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
28. grudzień 2024 01:54