StoryEditor

Susza rolnicza umacnia swoją pozycję

W piątym okresie raportowania tj. od 1 maja do 30 czerwca 2023 r. średnia wartość klimatycznego bilansu wodnego (KBW) wynosiła –142 mm, zmniejszając się o kolejne 5 mm w stosunku do poprzedniego raportu.
06.07.2023., 16:07h
Brak opadów, zwłaszcza w trzeciej dekadzie maja oraz w pierwszej czerwca spowodował wzrost deficytu wody dla roślin uprawnych, a jej niedobór występował w całym kraju. Największy deficyt notowano na Pojezierzu i Pobrzeżu Kaszubskim, Równinie Słupskiej, Wysoczyźnie Damnickiej i Żuławach, od –220 do –249 mm (patrz mapa KBW).
Bardzo duży niedobór wody notowano również na Pojezierzu Pomorskim, Wielkopolskim oraz na Nizinie Wielkopolskiej i w zachodniej części Niziny Mazowieckiej od –200 do –229 mm. W wyniku występujących warunków wilgotnościowych IUNG stwierdza wystąpienie suszy rolniczej w Polsce.
Poza woj. podkarpackim zjawisko objęło wszystkie województwa i monitorowane uprawy, tj.: zboża ozime i jare, rzepak i rzepik, krzewy owocowe, kukurydzę na ziarno i kiszonkę, rośliny strączkowe, plantacje truskawek, tytoniu, warzyw gruntowych, drzew owocowych, chmielu, ziemniaka i buraka cukrowego.
Największy zasięg w zbożach jarych
Według 5. raportu największy zasięg suszy rolniczej występował wśród zbóż jarych, obejmując 1522 gmin (patrz mapa). Tylko o jedną mniej odnotowano ją w uprawach rzepaku i rzepiku, a na plantacjach krzewów owocowych w 1441 gminach. Dla zbóż ozimych było to 1367 gmin, w kukurydzy na ziarno i kiszonkę oraz wśród roślin strączkowych po 1273, w ziemniaku 101, a w buraku cukrowym 30.
Wzrost ewapotranspiracji
W pierwszym jak i drugim raporcie notowano dość niskie wartości ewapotraspiracji (parowania terenowego), wynoszące 2,5 mm/dzień. W trzecim raporcie wzrosła do 3,1 mm/dzień w czwartym do 3,5 mm/dzień, a w piątym do 3,7 mm/dzień (fot,. poniżej; źródło IMGW), co spowodowało, że nastąpił wzrost deficytu wody zwłaszcza w północnej Polsce. Wysokie wartości ET stanowią informację o istotnym ubytku wody z gleby.
[bie]
Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. listopad 2024 19:21