Żerujące na kłosach zbóż szkodniki to ryzyko zarówno strat ilościowych, jak i jakościowych ziarna. Pomimo ograniczonych możliwości, dobór właściwego insektycydu i precyzyjny termin wykonania zabiegu to kluczowe elementy ich skutecznego ograniczania. Na plantacjach zbóż w okresie kłoszenia może żerować kilka ważnych gospodarczo szkodników.
Często pomiędzy tworzącymi się ziarniakami można dostrzec liczne kolonie mszyc, szczególnie mszycy zbożowej. Masowo żerując, obniżają masę plonu (poprzez zmniejszenie potencjału tworzenia wysokiej MTZ), a także wpływają na jakość ziarna przez obniżenie zawartości aminokwasów, co wpływa na wartość wypiekową mąki. Dodatkowo na pozostawianych przez mszyce wydzielinach mogą rozwinąć się grzyby sadzakowe, które z kolei wytwarzają bardzo groźne dla ludzi i zwierząt mikotoksyny.
Zobacz także: T3 - zabieg ochrony kłosa. Co na Fuzariozę?
Ciepła pogoda korzystnie wpływa na ich rozwój, na skutek czego w szybkim tempie zwiększa się liczba ich generacji. Próg szkodliwości wynosi średnio 5 mszyc na 1 źdźbło na 100 losowo wybranych źdźbłach. Przenoszenie wirusów o tej porze roku nie ma większego...