StoryEditor

Tej wiosny ważny bor

Po suchym 2018 r. tej wiosny trzeba zwrócić szczególną uwagę na dostarczenie roślinom boru. Pierwiastka tego jest mało w glebie, a dodatkowo będzie on unieruchomiony.
30.01.2019., 14:01h
Susza ogranicza dostępność nie tylko boru, ale także innych mikroelementów. Bor to jednak jeden z tych składników, które ważne są dla sprawnego zawiązywania przez rośliny np. ziarniaków. Decyduje więc bezpośrednio o wysokości plonu, choć rośliny uprawne pobierają stosunkowo niewielkie ilości tego składnika.

Przykładowe gatunki i ich zapotrzebowanie na bor (g/t plonu):
  • rzepak – 60–80,
  • zboża – 40–60,
  • strączkowe – 25–32,
  • kukurydza – 12,
  • burak cukrowy – 6–12,
  • ziemniaki 2–4.

Susza ogranicza dostępność

W warunkach przesuszonej gleby bor wiązany jest w związkach zwanych poliboranami (związki nie zawierające węgla składające się z boru oraz azotu). Bor jest też słabo dostępny na glebach intensywnie lub świeżo zwapnowanych, na stanowiskach o dużej zawartości próchnicy oraz na glebach o niskim pH. Optymalnie dla dobrej dostępności boru pH gleby powinno wynosić 5,5–6,5.
W większości polskich gleb występuje niedobór boru. Zebrane dane pochodzące z Okręgowych Stacji Chemiczno-Rolniczych z okresu 2007–2010 pokazują, że na taki niedobór cierpi aż 73% polskich gleb. Dlatego bor należy dostarczać roślinom regularnie, nie tylko ...
Pozostało 69% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. styczeń 2025 18:07