StoryEditor

Tej wiosny ważny bor

Po suchym 2018 r. tej wiosny trzeba zwrócić szczególną uwagę na dostarczenie roślinom boru. Pierwiastka tego jest mało w glebie, a dodatkowo będzie on unieruchomiony.
30.01.2019., 14:01h
Susza ogranicza dostępność nie tylko boru, ale także innych mikroelementów. Bor to jednak jeden z tych składników, które ważne są dla sprawnego zawiązywania przez rośliny np. ziarniaków. Decyduje więc bezpośrednio o wysokości plonu, choć rośliny uprawne pobierają stosunkowo niewielkie ilości tego składnika.

Przykładowe gatunki i ich zapotrzebowanie na bor (g/t plonu):
  • rzepak – 60–80,
  • zboża – 40–60,
  • strączkowe – 25–32,
  • kukurydza – 12,
  • burak cukrowy – 6–12,
  • ziemniaki 2–4.

Susza ogranicza dostępność

W warunkach przesuszonej gleby bor wiązany jest w związkach zwanych poliboranami (związki nie zawierające węgla składające się z boru oraz azotu). Bor jest też słabo dostępny na glebach intensywnie lub świeżo zwapnowanych, na stanowiskach o dużej zawartości próchnicy oraz na glebach o niskim pH. Optymalnie dla dobrej dostępności boru pH gleby powinno wynosić 5,5–6,5.
W większości polskich gleb występuje niedobór boru. Zebrane dane pochodzące z Okręgowych Stacji Chemiczno-Rolniczych z okresu 2007–2010 pokazują, że na taki niedobór cierpi aż 73% polskich gleb. Dlatego bor należy dostarczać roślinom regularnie, nie tylko ...
Pozostało 69% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
05. listopad 2024 01:20