Strategia racjonalnego użytkowania pól powinna zacząć się od uregulowania odczynu gleby. Korzyści w postaci lepszej przyswajalności składników pokarmowych, poprawy struktury gleby, lepszego rozkładu materii organicznej, czy zwiększenia żyzności gleb nie trzeba chyba uzasadniać.
Wiele cennych upraw silnie reaguje zwyżką plonu pod wpływem wapnowania, są to: burak cukrowy, kukurydza, groch siewny, lucerna i koniczyna. Nie wiele mniejsze potrzeby w odniesieniu do poprawy odczynu gleby oczekują: pszenica jara i ozima, jęczmień, rzepak, bobik oraz łubin biały i wąskolistny.
Jeżeli nie musisz znacząco i szybko poprawiać pH gleby, możesz skorzystać np. z nawozów pochodzących z przerobu skał wapiennych, czy z tzw. produkcji ubocznej, np. wapna posodowego suchego, defekacyjnego czy pokarbidowego. Jeśli natomiast gleby wymagają szybkiego i efektywnego wzrostu odczynu, użyj wapna amorficznego (bezpostaciowego) – kredy w formie kopaliny pochodzenia naturalnego o symbolu odmianowym 06a (wapno kredowe suche), 07a (wapno kredowe podsuszone), 08a (kreda odsączona) i 09a (wapno kredowe mokre), o zawartości CaO od 20 do 35% i zawartości wody od 10 do 50%.
[bie]