StoryEditor

Teraz jest dobry czas na poprawę odczynu gleby

Masowo pojawiające się na polach ścierniska to najlepszy czas i miejsce na wysiew nawozów wapniowych. Niektóre rośliny mają pod tym względem wysokie wymagania.
25.07.2018., 09:07h

Strategia racjonalnego użytkowania pól powinna zacząć się od uregulowania odczynu gleby.
Korzyści w postaci lepszej przyswajalności składników pokarmowych, poprawy struktury gleby, lepszego rozkładu materii organicznej, czy zwiększenia żyzności gleb nie trzeba chyba uzasadniać.
Coraz więcej rzepaku i zbóż jest już po zbiorach, zatem warto pomyśleć o dostarczeniu na ściernisko nawozów wapniowych, także zawierających magnez, jako czynnik wapnujący, a nie tylko wysiać „podstawowe” NPK i rozpocząć uprawki przedsiewne.

Wiele cennych upraw silnie reaguje zwyżką plonu pod wpływem wapnowania, są to: burak cukrowy, kukurydza, groch siewny, lucerna i koniczyna. Nie wiele mniejsze potrzeby w odniesieniu do poprawy odczynu gleby oczekują: pszenica jara i ozima, jęczmień, rzepak, bobik oraz łubin biały i wąskolistny.

Jeżeli nie musisz znacząco i szybko poprawiać pH gleby, możesz skorzystać np. z nawozów pochodzących z przerobu skał wapiennych, czy z tzw. produkcji ubocznej, np. wapna posodowego suchego, defekacyjnego czy pokarbidowego. Jeśli natomiast gleby wymagają szybkiego i efektywnego wzrostu odczynu, użyj wapna amorficznego (bezpostaciowego) – kredy w formie kopaliny pochodzenia naturalnego o symbolu odmianowym 06a (wapno kredowe suche), 07a (wapno kredowe podsuszone), 08a (kreda odsączona) i 09a (wapno kredowe mokre), o zawartości CaO od 20 do 35% i zawartości wody od 10 do 50%.
[bie]
Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. styczeń 2025 22:02