StoryEditor

Teraz już mamy elastyczne terminy nawożenia azotem!

Od kilku lat rolnicy czekali na bardziej przyjazne gospodarce, ale też bardziej przyjazne środowisku terminy stosowania azotu. Wprowadzone kilka lat temu przepisy powodowały, że azot legalnie można było sodować dopiero od pieszego marca, niezależnie od pogody. Tymczasem zarówno dla gleby i dla rolników termin ten nie może być sztywny. W końcu ten nieprzyjazny nakaz zmieniono.
08.02.2023., 09:02h

W końcu ukazało się rozporządzenie dopuszczające elastyczne terminy stosowania nawozów zawierających azot. Dzisiaj ukazał się Dziennik Ustaw z pozycją 244 pod którą widnieje Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 31 stycznia 2023 r. w sprawie „Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu”.

W rozporządzeniu najbardziej interesujące są zapisy pod paragrafem 1.3, od punktu 4:

4. Wcześniejsze stosowanie nawozów, przed terminami, o których mowa w tabeli 2, jest możliwe w okresie od 1 do ostatniego dnia lutego, jeżeli w przypadku roślin zasianych jesienią, upraw trwałych, upraw wieloletnich i trwałych użytków zielonych średnia dobowa temperatura powietrza przejdzie przez próg 3°C, a dla pozostałych upraw średnia dobowa temperatura powietrza przejdzie przez próg 5°C.

5. Jako przejście przez próg danej temperatury należy wskazać termin, w którym przez 5 dni następujących po sobie, każdego dnia, średnia dobowa temperatura powietrza przekroczyła 3°C, lub termin, w którym przez pięć dni następujących po sobie, każdego dnia, średnia dobowa temperatura powietrza przekroczyła 5°C. 

6. Datę przejścia średniej dobowej temperatury powietrza przez próg 3°C i 5°C określa dla terenu powiatu Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy. Uznaje się, że chwilą przejścia przez próg 3°C lub 5°C jest osiągnięcie tego kryterium na obszarze stanowiącym 95% powierzchni danego powiatu. Wykazy powiatów, w których nastąpiło przejście średniej dobowej temperatury powietrza przez próg 3°C, i powiatów, w których nastąpiło przejście średniej dobowej temperatury powietrza przez próg 5°C, są publikowane codziennie, w okresie od 1 do ostatniego dnia lutego, na stronie internetowej Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego.

7. W przypadku lokalizacji gospodarstwa na terenie 2 lub więcej powiatów terminem rozpoczęcia nawożenia jest termin określony dla powiatu z większym udziałem procentowym powierzchni gospodarstwa w tym powiecie w stosunku do całkowitej powierzchni tego gospodarstwa.

Jednak pomimo obowiązującego prawa nigdzie jeszcze w Polsce nie można zastosować azotu w uprawach ozimych. Wynika to po prostu ze zbyt chłodnej aury i nie przekroczenia wskazanych w przepisach progów.

A jak chronić i nawozić rośliny tej wiosny? Piszemy o tym szczegółowo w najnowszym, lutowym wydaniu top agrar Polska. Sprawdź!

tcz

Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. styczeń 2025 12:41