StoryEditor

Tlenek czy węglan?

Pojawiają się pytania, czy na ściernisko na słabych glebach można stosować wapno tlenkowe.
23.07.2021., 11:07h

Przydatność wapna tlenkowego na określone pole wynika nie z tego, czy gleba jest słaba, ale z jej kategorii agronomicznej. Nie zaleca się stosowania wapna tlenkowego na gleby bardzo lekkie oraz lekkie. Natomiast na glebach średnich, które także bywają nazywane słabymi, można już bezpiecznie stosować wapno tlenkowe.

Forma tlenkowa wapna ma zdolność do bardzo szybkiego odkwaszania, pod warunkiem dobrego wymieszania z glebą. Ma też łatwiejszą zdolność niż wapno węglanowe do wnikania w głąb gleby pod wpływem opadów. Natomiast wapno węglanowe nadaje się na wszystkie kategorie gleb ­ od ciężkich po bardzo lekkie. Dodatkowo na stanowiskach ubogich w magnez, do których należą często gleby słabe warto zastosować wapno węglanowe z magnezem, tzw. dolomity.

Szybkość działania dowolnego wapna węglanowego zależy jednak w dużym stopniu od rozdrobnienia i pochodzenia. Im wapno jest drobniej zmielone, tym szybciej odkwasza. Pod względem drugiego parametru – im wapno pochodzi z młodszych pokładów, tym działa szybciej i nie wymaga już tak mocnego zmielenia.

Przykładowo najmłodsza geologicznie tzw. kreda jeziorna działa najszybciej, choć ost...

Pozostało 50% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
14. listopad 2024 19:30