StoryEditor

Ustawa o nawozach i nawożeniu – pojawiły się zmiany. Istotne dla rolników?

      Ustawa o nawozach i nawożeniu dostosowuje przepisy krajowe do unijnych. Głównym celem jest uporządkowanie rynku. Jakie zmiany następują?
10.11.2022., 10:11h

3 listopada prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 29 września 2022 r. o zmianie ustawy o nawozach i nawożeniu. Wchodzi w życie po 14 dniach od ogłoszenia.

Podstawowym celem jest wdrożenie do krajowych zapisów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2019/1009 ustanawiającego przepisy dotyczące udostępniania na rynku produktów nawozowych UE. W jego zapisach znajdziemy rozszerzenie katalogu produktów nawozowych objętych prawem wspólnotowym oraz nałożenie obowiązku organizacji i wyznaczenia organów, które będą nadzorować rynek, ponadto wdrożone zostaną zasady systemu sankcyjnego za naruszenia w przepisach podczas wprowadzania tych substancji na rynek. 

Nadzór na rynku nawozów

Unijne przepisy wymusiły wdrożenie organizacji i zwiększenia kontroli rynku nawozów. Z kolei na podstawie przepisów krajowych określone funkcje nadzoru i dodatkowe kompetencje otrzymają już istniejące instytucje:

  • Wojewódzki inspektora ochrony roślin i nasiennictwa stanowi organ nadzoru rynku,
  • Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa jako organ wykonujący zadania państwa członkowskiego Unii Europejskiej określone w rozporządzeniu nr 2019/1009,
  • Minister ds. rolnictwa prowadzi wykaz nawozowych produktów mikrobiologicznych
  • Okręgowe stacje rolniczo-chemiczne będą wykonywać badania nawozów
Nowy system sankcyjny

Ustawa dodatkowo wprowadza przepisy dotyczące kar za naruszenie norm rozporządzenia 2019/1009 obowiązujących na jego podstawie, a także zastępuje dotychczasowe opłaty sankcyjne i kary grzywny za niezgodne z prawem wprowadzanie do obrotu produktów nawozowych systemem administracyjnych kar pieniężnych (nowy system sankcyjny).

Jak można wywnioskować z powyższej nowelizacji ustawy o nawozach i nawożeniu, zmiany nie dotkną bezpośrednio rolników, a jedynie rozszerzono kompetencje już istniejących instytucji.

Oprac. dkol na podst. prezydent.pl/MRiRW

Fot. Envato Elements

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktor Prowadząca topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
03. listopad 2024 16:36