Jak będziemy chronić nasze rośliny w nowej rzeczywistości, która przed nami? Jak zarządzać resztkami pożniwnymi, samosiewami czy głębokością siewu zbóż? O tym mówiła dziś dr Ute Kropf podczas sesji Uprawa i Technika II.
– Dla skutecznej ochrony roślin przed chorobami musimy się najpierw zastanowić nad ich cyklem rozwojowym, jak powstają i jak się rozprzestrzeniają. Musimy wiedzieć, jakie mamy ograniczenia w zatrzymaniu tego rozprzestrzeniania. Przy ograniczonej liczbie fungicydów będzie problem z ograniczaniem większości chorób we wszystkich uprawach – mówiła dr Ute Kropf. Część chorób można kontrolować zaprawami, ale bez nich nie da się ich zwalczać na późniejszym etapie wegetacji.
Źródłem infekcji są też patogeny glebowe i te na resztkach glebowych, a także droga powietrzna. W tym ostatnim przypadku musimy mieć dobre prognozowanie chorób, bo bez środków leczniczych nie będziemy ich skutecznie kontrolować.
Do siewu tylko zdrowe ziarno
– Póki mamy jeszcze do dyspozycji fungicydy to w zasadzie nie powinniśmy używać do siewu materiału zainfekowanego. Powinniśmy zwrócić uwagę na to, żeby wszystkie ziarna z plantacji porażonej od liścia flagowego w górę nie były wykorzystywane jako materiał siewny. Zbyt mocno zagnieżdżone w ziarniaku grzyby, jak śniecie czy głownie nie będą zniszczone nawet przez zaprawy – mówiła dr Kropf.
Resztki...