StoryEditor

W jakiej kondycji są zboża i jakich wymagają zabiegów?

Początek lata, zanim zaczną się żniwa to dla rolników czas, kiedy większość zabiegów na polach powinna być skończona. Ale nie w tym roku, pogoda płata figle. 
22.06.2021., 13:06h
Jedni opóźnili zabiegi T2, inni - z powodu upałów – przerwali zabiegi T3 na wcześniejszych odmianach sianych we wrześniu i październiku, które wcześniej się wykłosiły. Te siane późno, zwykle po burakach, dopiero zaczynają się kłosić. Opóźnienia przekraczają dwa tygodnie. 

Kondycja pszenicy pod koniec czerwca jest dobra, mimo tego, że jesienne siewy były bardzo utrudnione z powodu obfitych deszczy i wilgoci na polach. Wiosną też spadło sporo deszczu – w okolicach Grodkowa na Opolszczyźnie np. 12 maja. Pszenica zaczęła kłosić się później niż zwykle. 

W większości rejonów zabiegi grzybobójcze T2 zostały już wykonane. Rolnicy opóźniali przeprowadzenie tych zabiegów, ponieważ nie było presji chorób. Teraz monitorują plantacje z nadzieją, że uda się uniknąć zabiegu T3 w celu ograniczenia takich chorób, jak fuzarioza czy septorioza plew. 

Wszystko zależy jednak od pogody i warunków w polu. Zabiegi insektycydowe w powiecie głubczyckim wykonano w czasie oprysków T2, co dobrze wstrzeliło się w czas inwazji chrząszczy. Na szczęście w tym roku nie było dużej presji mszyc. Na zbożach w tamtej okolicy nie widać teraz żadnych chorób, ani szkodników, takich jak skrzypionka czy mszyca.


Dariusz Gajewski  rolnik ze Starowic Dolnych
dr Marcin Markowicz  Top Farms Głubczyce
Norbert Łopata  Rolnik ze wsi Szczyty


Autor: dr Mariusz Drożdż
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. listopad 2024 21:25