StoryEditor

W roli głównej – flagowe produkty CIECH Sarzyna

Największy polski producent środków ochrony roślin zaprezentował na Dniach Pola swoje rozwiązania stosowane w głównych uprawach polowych, tj. pszenicy ozimej i jarej, jęczmieniu jarym, kukurydzy oraz na rzepaku ozimym.
15.06.2019., 16:06h
– Co roku zapraszamy naszych klientów do obejrzenia poletek pokazowych, w celu sprawdzenia w praktyce efektów działań naszych produktów. Mamy doświadczenia badawczo rozwojowe i produkcyjne, poparte ponad 50-letnią tradycją, systematycznie  unowocześnianej produkcji środków ochrony roślin – mówi Jacek Skwira, Dyrektor marketingu strategicznego i zarządzania produktami AGRO Grupy CIECH.

Do ochrony pszenicy ozimej i jarej oraz jęczmienia użyto preparaty typu Chwastox. Zawarta w nich i stosowana od wielu lat s.cz. MCPA nie powoduje uodparniania się chwastów na jej działanie. W Orłowie zaprezentowano kilka produktów Chwastox, także w różnych dawkach, by pokazać rolnikom m.in. możliwości prowadzenia oszczędnej ochrony upraw. W tym celu przygotowano poletka z kombinacjami:
  • Chwastox Compleks 260 EW w dawkach 2; 2,5 i 3 l/ha
  • Chwastox Nowy Trio 390 SL w dawce 2 l/ha
  • Chwastox Turbo 340 SL (2,5 l/ha) + herbicyd Ambasador 75 WG (0,01 kg/ha
  • Chwastox Extra 300 SL (2,5 l/ha) + Ambasador 75 WG (0,01 kg/ha).
Herbicyd Ambasador 75WG jest przeznaczonym do powschodowego zwalczania chwastów dwuliściennych.

W ochronie pszenicy ozimej zaprezentowano działanie m.in. mieszanin:
  • Chwastox Extra 300 SL (3 l/ha) + tribenuron metylu 75 WG (0,02 kg/ha)
  • Chwastox 750 SL (0,75 l/ha) + tribenuron metylu 75 WG (0,02 kg/ha)
  • w.w. Chwastoxy + fluroksypyr 250 EC (0,8 l/ha).
Wykorzystany w mieszaninach tribenuron metylu zwalcza podstawowe chwasty dwuliścienne w uprawie zbóż.

Do zwalczania chwastów, w kukurydzy firma poleca m.in. warianty:
  • Nikosar 060 OD (0,7 l/ha) + Tezosar 500 SC (1 l/ha) zwalczajcą m.in. skrzypa polnego
  • Nikosar 060 OD (0,7 l/ha) + Sulkotrion 300 SC (1 l/ha)
  • Nikosar + s-mettolachlor + mezotrion + terbutuloazuna.
Produkt Tezosar 500 SC to nowość w ofercie firmy, jedyny herbicyd na rynku zawierający terbutylazynę w wersji solo. Środek ten zwalcza w kukurydzy uciążliwe chwasty dwuliścienne i, zdaniem przedstawicieli firmy, chroni plantację przed ponownymi wschodami chwastów nawet do 8 tygodni.

W rzepaku ozimym CIECH Sarzyna ma w ofercie produkt Szabla 480 EC, którego s.cz. jest chlomazon. Na poletkach demonstracyjnych stosowano produkt w dawce 0,15 l/ha z metazachlorem 500 SC w dawkach 1 i 1,5 l/ha. Drugą kombinacją była mieszanina Szabla 480 EC w dawce 0,2 l/ha z metazachlorem w dawkach 1 i 1,5 l/ha. Mieszaniny tych produktów, zastosowane jesienią, do trzech dni po siewie, służą ochronie rzepaku przed najważniejszymi chwastami.

Obok herbicydu Tezosar 500 SC, zaprezentowanymi na spotkaniu nowościami produktowymi w portfolio CIECH Sarzyna są:
  • fungicyd Askalon 125 SC, którego s.cz. jest flutriafol (125 g/l), środek pobierany jest przez liście, a działa powierzchniowo i systemicznie. Zalecany jest do stosowania w dawce 1 l/ha, w celu zwalczania chorób grzybowych w pszenicy ozimej, pszenżycie ozimym i jęczmieniu jarym.
  • regulator wzrostu Windsar 250 EC. Zalecany jest do ochrony podstawowych zbóż przed wyleganie, w dawkach odpowiednio 0,4–0,6 ;/ha. Jego s.cz, jest trineksapak etylu (250 g/l).
  • herbicyd Chwastox Uniwersalny 60 SG. Jego s.cz. jest związek MCPA, a innowacyjnym elementem jest formulacji SG – granule o całkowitej rozpuszczalności w wodzie. Środek działa układowo i zalecany jest do stosowania w pszenicy w dawkach 1–1,25 kg/ha.
W Orłowie Grupa CIECH zaprezentowała także po raz pierwszy chlorek wapnia, który może być przydatny także w rolnictwie. W opinii producenta ogranicza on wytwarzanie kurzu na drogach, w tym nieutwardzonych, placach i podwórkach, ma też znacząco zmniejszyć kosztów ich utrzymania. Spotkanie plenerowe odbyło się 12 czerwca w Orłowie (woj. pomorskie).
[bie]
Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. listopad 2024 04:08