Termin „bioróżnorodność” jest przez ostatnie parę lat odmieniany przez wszystkie przypadki. To dość pojemne słowo jeśli chodzi o znaczenie. Dlatego też chcemy temat bioróżnorodności w rolnictwie poruszyć na naszym webinarium.
Przez bioróżnorodność w rolnictwie można rozumieć m.in. urozmaicony płodozmian składający się z większej liczby gatunków niż rośliny zbożowe i rzepak. Dalsze żonglowanie płodozmianem polega na uprawie roślin jedno- i dwuliściennych zarówno jarych i ozimych. Ważnym punktem płodozmianu powinny być strączkowe, których wpływ na stanowisko jest nie do przecenienia. Ale bioróżnorodność to nie tylko płodozmian dopasowany do gospodarstwa. To także dbałość o inne ekosystemy, w których żyją np. owady zapylające. Idealnym miejscem ich bytowania mogą być pasy kwietne zakładane przy polach uprawnych. Dzięki nim owady pożyteczne, na których nam zależy będą egzystować blisko upraw, które zapylenia przez nie właśnie wymagają. I m.in. ten wątek chcemy poruszyć na naszym najbliższym webinarium.
Zapraszamy już 16 grudnia na godzinę 16 na spotkanie online „Bioróżnorodność dla wyższych plonów. Pasy kwietne, jako jeden z elementów strategii.”
W programie webinarium przewidzieliśmy 3 wystąpienia:
- „Znaczenie bioróżnorodności w praktyce rolniczej – jedyna droga do wyższych plonów?” – wykład poprowadzi dr Stanisław Świtek z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu;
- „Pasy kwietne w rolnictwie – teoria i praktyka” – w tym temacie wypowie się dwóch ekspertów: dr Marcin Grabowski oraz Karol Podyma.
Partnerem webinarium jest ZT Kruszwica.
jd, fot, Daleszyński