Nowoczesne herbicydy nie zmniejszają produkcji roślinnej, ale niestety w kontakcie z herbicydami rośliny często reagują wrażliwie na stosowane substancje aktywne. W niektórych przypadkach, gdy odchwaszczanie odbywa się późno lub w chłodne dni, możemy zaobserwować objawy fitotoksyczności, które negatywnie wpływają zarówno na rozwój rośliny, jak i finalnie plon rośliny.
Fot.1 Chaber bławatek – porównanie o ile szybciej Megafol wpływa na lepszy transport substancji aktywnej i szybsze rozłożenie chwastów Co za tym idzie, Megafol utrzymuje wysoką skuteczność zabiegu herbicydowego
Na szczęście rośliny mogą fizjologicznie zneutralizować znaczną część herbicydu. Zależy to od szybkości tego procesu, czy występują już oparzenia lub przebarwienia roślin.
Unikalny sposób działania
Biostymulator Megafol w wyjątkowy sposób wspomaga proces redukcji stresu herbicydowego. Dzięki działaniu fizjologicznemu Megafol stymuluje produkcję cząsteczki odpowiedzialnej za neutralizację substancji chemicznych. Stosując herbicydy zmieszane z 1 l/ha Megafolu można skutecznie zmniejszyć stres wywołany działaniem herbicydu oraz widoczne efekty fitotoksyczności.
Fot. 2. Pszenżyto – rośliny po Megafolu miały bardziej rozwinięty system korzeniowy w porównaniu do roślin nie traktowanych
Biostymulatory generalnie charakteryzują się zdolnością do zmniejszania stresu wywoływanego przez rośliny, wspomagając przywrócenie ich równowagi osmotycznej i redoks. Ale ten efekt osiąga się dopiero po stresie, kiedy już nastąpiło uszkodzenie rośliny. Generalnie produkty te oparte są na aminokwasach, które mogą być szybko i łatwo przyswajalne przez rośliny i które wspomagają kumulację innych substancji. Tym samym zwiększają negatywny wpływ herbicydu, zamiast go zmniejszać.
Ochrona bezpośrednio z aplikacji
Wśród biostymulatorów redukujących stres roślin Megafol to produkt stworzony specjalnie w celu przywrócenia równowagi osmotycznej i redoks, w pełni wspomagający redukcję skutków stresu. Jego szczególne działanie polega na tym, że znacząco stymuluje produkcję cząsteczki glutationu, zwiększając poziom glutationu w roślinie od momentu aplikacji, zapobiegając w ten sposób pojawieniu się fitotoksyczności wywołanej działaniem herbicydu.
Fot. 3. Roślina traktowana Megafolem oraz roślina kontrolna z widoczną fitotoksycznością
Dzięki temu efektowi i mechanizmowi działania Megafol jest wyjątkowy wśród biostymulatorów. Biostymulatory redukujące stres, które nie zostały opracowane w określonym celu, zaostrzają objawy stresu na roślinach, jeśli są stosowane z herbicydem i „leczą” roślinę dopiero później.
Natomiast Megafol podawany z herbicydem w stężeniu 0,3% (1 l/350 l płynu/ha) ilościowo zwiększy pierwiastki ochronne w obrębie komórek roślinnych, tym samym znacznie szybciej blokując składniki i znacznie ograniczy początek fitotoksyczności objawy, nawet jeśli warunki pogodowe nie są sprzyjające.
Aby zapobiec fitotoksyczności spowodowanej herbicydami, polecamy tylko Megafol!
A co na to producenci z Polski?
Pan Michał Gulczynski, POLFARM: „Megafol powoduje lepszą kondycję roślin, mniejszą toksyczność herbicydów w oddziaływaniu na rośliny uprawowe, lepsze plony, niższe obciążenie stresowe dla roślin”
Pan Sławomir Stefański: „ Po zastosowaniu Megafolu rośliny były żywotniejsze, lepiej się rozkrzewiły, widoczne było szybsze zamieranie chwastów”
„Megafol zastosowałem w dawce 1l/ha z herbicydem i uzyskałem 918 kg z 1ha więcej „
Karolina Marzecka