Gleba w naszej strefie klimatycznej zapewnia najbardziej wydajne ekonomicznie rolnictwo. Jest to zasługa klimatu i ciężkiej pracy pokoleń naszych przodków. Stoimy jednak przed wyzwaniami. Zmienia się klimat, zmieniają się oczekiwania konsumentów, czyli wyborów, a za tym politycy tworzą coraz trudniejsze do przestrzegania przepisy.
Tematem tegorocznej konferencji z okazji światowego dnia gleby jest wpływ zmian klimatu na degradację gleby. Organizatorem wydarzenia jest Katedra Gleboznawstwa i Mikrobiologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
Prezentacje wygłoszą zaproszeni eksperci w dziedzinie wpływu zmian klimatycznych na degradację gleby, ze szczególnym uwzględnieniem:
- zasolenia,
- straty węgla organicznego,
- przedłużających się susz rolniczych,
- retencji wody w glebie.
Prognozy zmian klimatu, w tym wzrost temperatury i zmniejszenie rocznych opadów, mogą przyspieszyć rozwój zasolenia gleby, utratę węgla i dostępność wody. Rozszerzyć może się ten problem na regiony obecnie nim nie dotknięte.
Wśród tematów poruszanych podczas konferencji będą m.in.
- Zmiany klimatu a gleby
- Problem ustępującej wiecznej zmarzliny na północy
- Zmiany w glebach torfowych
- Retencja wodna gleb i susza rolnicza w odniesieniu do zmian klimatu
Wśród prelegentów znajdą się: Bogdan Chojnicki z UP w Poznaniu, Jean Bernard Diatta z UP w Poznaniu, Stephan Glatzel z Uniwersytetu Wiedeńskiego, Paweł Rutkowski z UP w Poznaniu, Monika Konatowska z UP w Poznaniu, Bartłomiej Glina z UP w Poznaniu, Sergey Goryachkin z Rosyjskiej Akademii Nauk, Piotr Hulisz z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Jan Jadczyszyn z IUNG – PIB w Puławach. Moderatorem konferencji będzie Bartłomiej Glina z UP w Poznaniu.
Udział w konferencji jest otwarty, a zapisy są pod linkiem ŚWIATOWY DZIEŃ GLEBY.