Problem wynika z fazy zbóż i rozwoju chwastów. Jak często podczas naszych seminariów uprawowych powtarza prof. dr Hansgeorg Schoeneberger – w fazie tzw. wielkiego okresu, czyli intensywnego wydłużania kłosa w źdźble, to znaczy po około BBCH 32 do BBCH 37 nie powinno stosować się regulatorów wzrostu, szczególnie inhibitorów giberelin. Zastosowane w tym czasie mogą rozregulować rozwój roślin i negatywnie wpłynąć na liczbę i płodność kwiatów. Choć temat tego artykułu nie dotyczy typowych regulatorów wzrostu, to warto wiedzieć, że niektóre herbicydy mają takie działanie. Chodzi o substancje z grupy sulfonylomoczników. Nie wszystkie jednak mają takie negatywne działanie.
Jedna z zasad – unikać wszelkich zabiegów w wielkim okresie czasem musi być ominięta. Nie można dopuścić do rozbujania rozwoju chwastów. Trzeba wybrać substancję o w miarę łagodnym wpływie na zboże. Co zatem stosować w zbożach jarych o tej porze roku? Gdy przeanalizujemy etykiety środków chwastobójczych zauważymy, że niektóre z herbicydów zawierające tę sama substancję są dopuszczone do stosowania w BBCH 37, a inne nie. Takie różnice wynikają często z określo...
Jesteś w strefie Premium
StoryEditor
Zboża jare całe w chwastach dwuliściennych! Co robić?
Wąskie okna pogodowe pod względem temperatury w tym roku i ciągłe porywy wiatru spowodowały, że wielu rolników nie zdążyło na czas zwalczyć chwastów z zbożach jarych. Co grosza na południu Polski rośliny osiągają fazę liścia podflagowego (BBCH 37) i trudniej dobrać herbicyd.