StoryEditor

Znaczenie słomy w gospodarstwie. Jakie są ceny i jak ją wykorzystać?

W ostatnich latach cena słomy mocno wzrosła, osiągając nawet 400 zł/t. Tym samym słoma stała się bardzo atrakcyjnym i poszukiwanym towarem wśród hodowców zwierząt.

08.08.2024., 10:18h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Słoma to cenne źródło makro- i mikroelementów
  • Do żłobu i kojca - słoma w produkcji zwierzęcej
  • Logistyka i magazynowanie
  • Ścielenie i usuwanie obornika
  • Ścielarka oszczędza słomę
  • Tysiąc bel rocznie

Znaczenie słomy na przestrzeni ostatnich lat uległo znaczącej zmianie. Niegdyś mało doceniany surowiec stał się teraz niemal skarbem w gospodarstwie. Powodów jest wiele, przede wszystkim wysokie ceny nawozów, przyorywanie słomy w ramach ekoschematów, pojawiająca się coraz częściej susza, a także rosnące z roku na rok koszty energii.

Zobacz także: Balot, silos, czy rękaw z zielonką? Która metoda jest najlepsza?

Słoma to cenne źródło makro- i mikroelementów

W gospodarstwach nastawionych na produkcję roślinną pozostawienie na polu słomy to jedna z możliwości dbania o żyzność gleby. Słoma to cenne źródło makro- i mikroelementów. Zawiera od 150 do 220 g/t s.m. żelaza, od 40 do 80 g/t s.m. manganu. Poza tym ma też cynk (30–50 g/t s.m.) oraz miedź (2 do 7 g/t s.m.).Dobrze wymieszane resztki pożniwne to też skuteczniejsze zatrzymanie w glebie wody, której ostatnio często brakuje. Gospodarstwa z produkcją zwierzęcą często oferują wymianę obornika za słomę. Najczęstszy przelicznik to jedna tona słomy za trzy, a nawe...

Pozostało 90% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Krzysztof Gębski
Autor Artykułu:Krzysztof Gębski

redaktor top agrar Polska w dziale "Technika".

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. grudzień 2024 13:19