StoryEditor

Zwalczanie wyczyńca w zbożach i w rzepaku

Wyczyniec polny od kilkunastu lat staje się coraz większym problemem w rejonach gleb ciężkich, m.in. na Żuławach. Jednak doświadczenia z jego zwalczania można przenieść także na inne rejony kraju.
29.08.2023., 12:08h
Żuławy Wiślane charakteryzują się bardzo wysokim udziałem gleb żyznych o dużej pojemności wodnej. Ponadto są regionem o dużych zasobach wodnych, a to umożliwia uzyskiwanie bardzo wysokich plonów nawet podczas suszy. Niestety, w rejonie tym już pod koniec lat 80. XX wieku wyczyniec polny został opisany w literaturze jako nowy chwast. Dziś stanowi bardzo poważny problem.

Wyczyniec polny wykształca kilkanaście wiech kłosokształtnych, z których każda tworzy do kilkudziesięciu nasion. Zatem jedna roślina może wydać nawet 400 płodnych ziarniaków. Fot. Czubiński.
Ponieważ na Żuławach Wiślanych dominują pszenica ozima i rzepak ozimy, zwalczanie wyczyńca w tych gatunkach będzie decydujące w powstrzymaniu presji tego chwastu w nadchodzących latach.

Wyczyniec uodparnia się

Brak sukcesu w zwalczaniu wyczyńca polnego spowodowany jest obecnością biotypów odpornych. Jest to problem powszechnie znany żuławskim rolnikom. Wyczyniec polny podobnie jak miotła zbożowa i życice należy do rodziny wiechlinowatych. Międzynarodowa Baza Danych Chwastów Odpornych na Herbicydy podaje, że jest to rodzina botaniczna o najwyższym ryzyku powstawania odporności ...
Pozostało 88% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. styczeń 2025 20:48