Odmiany wyhodowane przez firmę KWS są oznaczane systemem PollenPlus. Oznacza to, że w chwili kwitnienia wytwarzają dostatecznie duża ilość pyłku do zapylenia. Cecha ta pozwala na konkurowanie pyłku z zarodnikami sporyszu o znamiona słupków. Innymi słowy: im więcej pyłku, tym zarodniki sporyszu mają mniejsze szanse na infekcję kwiatów. Mechanizm ten powoduje, że odmiany silniej pylące są bardziej odporne na tę groźną chorobę.
Sporysz Jest chorobą jakościową. Nie powoduje tak znacznych spadków plonu, jak inne choroby grzybowe, ale silnie obniża jakość ziarna. Wynika to z właściwości wytwarzanych w czasie choroby zamiast ziaren sklerocjów. Zawierają one substancje, które wypływać mogą na płodność ludzi i zwierząt. Co ciekawe w dawnych czasach były nawet używane do wywoływania poronień! Dlatego zdarza się, ze ziarno, w którym jest dużo sklerocjów jest na skupie dyskwalifikowane. Dotyczy to nie tylko surowca konsumpcyjnego, ale także paszowego.
Nową odmianą żyta hybrydowego z systemem PollenPlus jest KWS Jethro. Jest ona dystrybuowana w Polsce przez firmę Polish Agro. Charakteryzuje się ona nie tylko wysokim plonowaniem, ale także zdrowotnością i tolerancją na okresowe niedobory wody.
Według najnowszych badań PDO (COBORU 2020) żyto ozime KWS Jethro jest numerem 1 w Polsce pod względem plonowania na obu poziomach agrotechniki. Na podstawie wyników z 31 doświadczeń osiągnęło w tym roku plon 133% wzorca (95,5 dt/ha) na poziomie a1 agrotechniki oraz 132% wzorca (109,8 dt/ha) na poziomie a2.
- Doskonałe wyniki plonowana i satysfakcja naszych klientów utwierdza nas w przekonaniu, że dostarczamy polskim rolnikom najlepszą odmianę żyta hybrydowego, przygotowaną w najwyższych standardach jakościowych - powiedział dr Szymon Hoppe, dyrektor handlowy Polish Agro.
StoryEditor
Żyto hybrydowe z KWS przez Polish Agro
Powoli czas myśleć o zasiewach żyta. Choć hybrydowe odmiany lepiej sobie radzą w trudnych warunkach i rekompensują popełnione błędy, to lepiej nie spóźniać się z siewami. mamy jeszcze jednak czas na wybór odmiany.