- Odmiana jęczmienia jarego Eldorado to kreacja, której jeszcze nie można było kupić. Przygotowywana jest na najbliższe sezony - powiedziała Dorota Jasińska - hodowca z PHR Tulce. Jest to odmiana odporna na rdzę i mączniaka, średnio wydajna, paszowa. Wkrótce zarejestrowana będzie kolejna, zakodowana pod nazwą NAD 5716. Odmianą która zdobywa rynki jest jęczmień jary paszowy Nagradowicki.
Pokazano także odmiany pszenicy ozimej. Formacja to elastyczna pod względem pogody kreacja - nadaje się będzie na lepsze i gorsze lata, jest odporna na rdzę żółtą i brunatną nie wylega. Dobrze się krzewi i może być siana w obsadzie 180 szt./m2. Ponadto bardzo dobrze zimuje.
- Ciekawie prezentuje się odmiana pszenicy Tulecka - jedyna w Krajowym rejestrze o białych ziarniakach - powiedział Piotr Uciechowski – kierownik ds. sprzedaży i marketingu PHR. Zaprezentował także jedyną polską w KR odmianę elitarną pszenicy ozimej - Astorię. Oprócz nowości można było zobaczyć jak wyglądają w trudnym, suchym roku odmiany starsze, w tym Legenda - odmiana o bardzo wysokiej mrozoodporności.
Jednak zboża to nie wszystko co oferuje PHR. Duże znaczenie mają odmiany grochu. Nowością jest Olimp - groch wąsolistny o białych kwiatach. Charakteryzuje się on bardzo wysoką zawartością białka. Jako jedna z niewielu odmian przekroczył poziom 23%. Jest to ważna cecha z punktu widzenia przemysłu paszowego. Nieco mniej białka ale wyższy poziom plonowania jest charakterystyczny dla grochu Starski. Dla osób wybierających wczesne odmiany ciekawie zaprezentuje się odmiana Cysterski. Przygotowywane są też nowe odmiany do rejestracji – WTD7217 – Remik i WTD7317 Skat. Ponadto pokazano odmiany łubinu żółtego - m.in. Bursztyn i Baryt oraz odmianę w badaniach WTD3116 Denar a także wąskolistnego Szot i Samba.
Galeria zdjęć
tczFot. Czubiński